Negyedik polc (10-14. eszközök)


10. Acélabroncsok

A központfutó gép (centrifugál-gép) tartozéka. E gép tengelyére felerősíthető a rugalmas fémszalagokból (acélabroncsokból) készített gömb, mely szalagjainak felső részei fel- és le mozoghatnak. Ha gyorsan forgatjuk a tengelyt, a fémszalagok egyes pontjai a tengelytől távolodnak, éspedig a sarkok körül levő részek kisebb, az egyenlítőbe eső részek pedig nagyobb erővel. Ennek az a következménye, hogy a gömb lapult alakot nyer. A Föld ellipszoid (geoid) alakjának kialakulása is hasonlóan magyarázható.

Rajz forrása: http://titan.physx.u-szeged.hu/modszertan/viztorony/vitrin_3.php#v3e9, utolsó letöltés: 2022.04.02.
Vissza az eszközlistához

Acél abroncsok a Föld lapultságának megmagyarázására (Calderoni Mű- és Tanszervállalat Rt., Budapest, 1901)

Részletek:

11-12. Watt-féle centrifugális szabályzó

Watt-féle golyószabályzó

(regulátor) sárgarézgolyókkal (Calderoni Mű- és Tanszervállalat Rt., Budapest, 1901)

A Watt-féle vagy más néven centrifugális szabályzó (regulátor) eredetileg gőzgépek járását tette egyenletessé. A szabályzó a központfutó gép (centrifugál-gép) segítségével gyors forgásba hozható. A fordulatszám növelésével a golyókkal együtt a forgástengelyen levő hüvely is emelkedik, és a vele összeköttetésben álló egyszerű mechanizmus a gőzgép hengerébe áramló gőz mennyiségét csökkenti, a fordulatszám csökken.

Rajz forrása: http://titan.physx.u-szeged.hu/modszertan/viztorony/vitrin_3.php#v3e8, utolsó letöltés: 2022. 04. 02.
Vissza az eszközlistához

13. S’Gravesande-féle készülék

A szilárd testek térfogati (és lineáris) hőtágulását kiválóan bemutathatjuk azzal az eszközzel, amelyet először Willem Jacob S' Gravesande (1688-1742) holland fizikus készített el. A S’Gravesande-féle készülék lényegében egy fanyeles sárgarézgolyóból és egy sárgaréz karikából áll. Egyforma hőmérséklet esetében a golyó éppen átfér a karikán, viszont a felhevített sárgaréz golyó a változatlan hőmérsékletű karikán fennakad. Ha azonban a karikát is felmelegítjük, akkor a golyó átesik rajta, vagyis az eszközzel az üreges testek hőtágulása is kiválóan demonstrálható: az üreges testek úgy tágulnak, mintha az üreg is ugyanazzal az anyaggal lenne kitöltve, mint amilyen anyagból a test áll. Emiatt növekszik a felmelegített edények térfogata. A laborban található készülék nagy valószínűséggel egy helyi mester műhelyében készült…

Rajz forrása: https://www.bgrg.hu/Files/fiz/FizikaWeblap/hotan/homerseklethomennyiseghotagulas/sgravesande.html, utolsó letöltés: 2022.04.02.
Vissza az eszközlistához

14. Declinatorium és inclinatorium

A Föld mágneses térerősségének irányát mérő eszköz, amely a súlypontján átmenő vízszintes és függőleges tengely körül szabadon foroghat. A műszert libellák segítségével pontosan vízszintesre kell állítani. Függőleges tengely körül addig forgatjuk, míg a tű függőleges helyzetbe kerül. Ekkor a tű forgási síkja merőleges a mágneses meridiánra, azaz a K-Ny-i irányra. Ha ebből a helyzetből 900-kal elforgatjuk a tűt, akkor pontosan a Föld mágneses irányába mutat és az inklináció szöge (a vízszintes sík és a földi mágneses térerősség által bezárt szög) leolvasható. (Deklinációnak a földrajzi és a mágneses É-i irány eltérését nevezzük.)

Rajz és kép forrása: http://titan.physx.u-szeged.hu/modszertan/viztorony/vitrin_8.php#v8e2, utolsó letöltés: 2022.04.02.

Deklináció (vagy variáció)

A mágneses iránytű által mutatott északi pólus és a földrajzi északi pólus közti szögeltérés. Főleg abból adódik, hogy a mágneses északi pólus nem esik egybe a földrajzi északi pólussal. Budapesten a deklináció 10 éve kb +2.4 fok volt, most kb +2.8 fok, tehát a mágneses északi irány (azaz az iránytű) ennyivel mutat keletebbre, mint a földrajzi észak.

Inklináció (lehajlás)

A mágneses iránytű tűjének függőleges lehajlása illetve felemelkedése, amit az okoz, hogy a mágneses erővonalak nem párhuzamosak a Földfelszínnel. Szélsőséges esetben akadályozza az iránytű tűjének szabad forgását. A mágneses sarok közelében az iránytű tűje gyakorlatilag függőlegesen lefele (É-i sarok) illetve felfele (D-i sarok) mutat. Magyarországon a lehajlás 63 fokos! Az inklináció korrekt kezelése miatt az iránytűk érzékenyek arra, hogy melyik féltekén használják őket, ezért vannak északi illetve déli féltekére korrigált iránytűk.

Vissza az eszközlistához

Iránytű-részlet


Vissza a lap tetejére

Előző polc

Vissza a kezdőlapra

Következő polc