Kilencedik polc (33-35. eszközök)


33. Tara-mérleg

  A mérlegkar a csészékkel együtt egy forgattyú segítségével emelhető vagy süllyeszthető. Mahagóni deszkára szerelve 500 gr. horderővel. (feltételezhetően, Calderoni Mű- és Tanszervállalat Rt., Budapest, 1901)

A táramérleg tömeg mérésére szolgál. Az egyenlő karú mérleg, amelynek csészéi, serpenyői egyenlő karokon függenek; az egyik csészére a mérendő tárgyat, a másikra a súlysorozat darabjait tesszük. A táramérleg legalább 0,01 g pontosságú. Az ún. ékek kímélése céljából használaton kívül a mérlegkar és a serpenyők alkalmas szerkezettel felemelhetők. Ez az ún. arretálás.

Vissza az eszközlistához

A mérlegkar és az ékek

34. Hiányos súlykészlet

és egy teljes súlykészlet

Vissza az eszközlistához

35. Hengerkerék

A hengerkerék két közös tengelyű, különböző sugarú csiga. A hengerkerék esetén a teher a kisebb sugarú hengerre csévélt kötél végén függ, és ezt tartjuk egyensúlyban a nagyobb sugarú kerékre csévélt kötél segítségével.

A hengerkereket széles körben használják a gyakorlati életben. Falvakban mind a mai napig használják a kerekes kutat, ahol a vödröt egy lánccal vagy vékony kötéllel rögzítik a tengelyre. A kút kerekét forgatják, és így eresztik le az üres illetve emelik föl a vízzel teli vödröt. Egy másik alkalmazás a gépjárművek kormánykereke, a kerékpár kormánya és hajtókarja, bár ebben az esetben a kereket egy kar helyettesíti.

Csigasor:

Több álló és mozgócsiga összekapcsolásával csigasort készíthetünk.

Az olyan csigasort, amelyben ugyanannyi állócsigát alkalmazunk, mint mozgócsigát, és az állócsigák és a mozgócsigák is közös tengelyre vannak szerelve, közönséges csigasornak nevezzük.

Rajzok forrása: https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/error/SDT-LIVE-WEB1/637845556998870586, utolsó letöltés: 2021. 12. 05.
Vissza az eszközlistához

Vissza a lap tetejére

Előző polc

Vissza a kezdőlapra

Következő polc